Nästa Auktion : Onsdag 26/6 2019 kl 17.00

Nästa Auktion   2019 Onsdag 26/6 kl 17.00 ,  visning  Tisdag 25/6  17-19.00   , samt från kl 15.00 auktionsdagen

för dbo och övriga inlämnares räkning säljes bla följande:

Malmstensmöbler av Carl Löfving tibro..  bla  vitrinskåp ”undantaget”, hörnvitrin ”Capella”, köksmöbel ”lilla åland”, mindre soffbord,samt karmstol. större sengustavianska speglar , Bruno Mathsson ”Pernilla”fåtölj Dux samt sidobord , Flera bra vitriner , Chiffonje , flera stenskivebyråer,  guld o silversmycken , teakmöbler , silverbestick , flera herr-armbandsur Certina , bla 1 i 18 k guld, Omega ”officer”  1940-tal ,fickur ,  skulptur ”lyftet” av Henry Gustavsson . litografi Chagall , olja av Agda Holst, Hans Ripa, bra lokal konst , bla  Heineman , blocking , Ljunggren , Pavlowska ..mfl ,

Bra porslin , bla mat o kaffeservis Rosenthal , Rörstrand ”exlusiv” , kaffeserviser bla  ”prunus”, ”blå blom”, ”kokablå”, ”Agda ” , tekopp ”Tahiti” , tekopp ” Adam” ,,  m.m .  Stor glasservis Johansfors ”Recette” , flertalet delar ”Pick nick”

Samling kattfiguriner bla  Rosenthal ,BG , Lisa Larsson ..mfl . samling vågar o vikter  ,besman. Lodregulator o herrgårdsur , guldpendyl , Nittsjö figuriner  bla , stor fiskmås , sälar , katt , mfl.

Visningar och tider enligt ovan !
Givetvis finns servering

Välkomna !!

Dennis Eriksson o resten