Auktion  Onsdag  13/10  17.00 , Visning tisdag 12/10   15-19. samt auktionsdagen från kl. 15.00

Då börjar så sakteliga livet återgå till det normala….dock med försiktighet och med visshet om att genomsnittspubliken på våra auktioner förmodligen och troligen utsatts för vaccinering.

Vi kör inomhus men har fortsatt givetvis utrustning för en säker auktion s.s  munskydd ,handsprit , handskar osv..

För dbo mfl, Bla Familjen Liljefors, skövde ,  räkning säljes en mängd bra gods:

Bla följnde:    Flera salongsgrupper bla  från gustaviansk tid  dvs ..slutet av 1700-talet , empirstolar med proveniens och signering från Kungliga husgerådskammaren , fällbord i alrot från mälardalen och köping , sekelskifte 17-1800 , månbord av hög kvalitet, stenskivebyrå i gust stil , östervåla stolar , ikeamöbler från 60-talet , chiffonjeer , bord och linneskåp ur ”axet” serien , skrivbord , soffbord , karmstolar , stor linneskåp i ek , vackert bord i nyrokoko , flera sybord , koffertar, skrin o kistor.

Bra bordslampor i par , bla Luxus, fagerhult mfl. kristallkrona , empireamplar , Järnsäng från gamla hotell Royal i Hjo , i ”fin”lådan flera guld och silverföremål , armbandsur , herrgårdsur ,  Dolk WII tyskland , häftig skräddarsax , flera intressenta ostindiska rop , stor Nylundvas i chamotte , ”karlsborgs” mortel , gammal vacker barnvagn , bra konst  bla Axel Olsson , Lars Norman mfl , Flera bra och stora rölakanmattor , bra orientmattor , radiogrammofon och stereos , Mycket fin trattgrammofon och en mängd stenkakor , fonograf i fint skick med en mängd vaxrullar , äldre leksaker och dockor , bra porslin bla :  monamie , gröna anna , Blå måsen (danskt) , flera intressanta arabiaserviser , rosenthal , Mängd serietidningar 60-tal , motortidningar , dalahästar , Samling Rolf Liberg troll , Plastcykel ”Itera” .

Ja..skulle kunna skriva en stund till!!..   men kom och upptäck själva!!

 Givetvis finns korv o mackor, kaffe  mm….välkomna!

Vi som jobbar är Dennis , Camilla  och Maria , och ev. några fler.

Ps..Kom gärna och lägg bud på någon av våra visningar!!