Auktion  Onsdag  12/5  17.00 , Visningar 10-11/5   15-18.

väderleken satte stopp för söndagsauktion…så vi är tillbaka på Onsdagar igen , och hoppas på några fina vårkvällar framöver.

Vi kör en variant som under förra året med en ute/inne auktion och ber en bön om anständigt vårväder!  Stora portarna kommer vara öppna och tälten är resta på gaveln mot skövde!

Inomhus ställer vi upp ett begränsat antal stolar (c:a 30 st),utomhus ett 25-tal .  Yttre avgränsningar som sist där vi hoppas att vi kan hjälpas åt och respektera det rådande läget!

Givetvis har vi utrustning tillhands för en trygg auktion!  Vi ser helst att alla bär munskydd !

För dbo mfl räkning säljes en mängd gods!

bla detta:    Matsalsgrupp Axet stolar ,bord och vitrinskåp, Karl-johangrupp, soffgrupp 30-tal , köksmöbler , matsalsstolar , nyare soffgrupp av kvalitet.

Flera äldre byråer , emmor , gungstol , småbord.  Vitrinskåp i rokokostil , Stor rikt skuren och förgylld spegel m. konsolbord . stor spegel i valnöt m. konsolbord . sekretär , hörnvitrin.

Mängd konst bla:  Over Persson , Einar Jolin , Gerd Allert , Gillbrandt  mfl .  Mat o kaffegods i mängd, bla gröna anna , blå blom , m,m  , flera nyare platt tv , bärbar dator .

Nysilver, fotogenlampor ,bra äldre tomtar , dalahästar o gris , servisglas kristall , kronskålar , större vaser mm goebel.

bra koppar , kameror o kikare , väggur , kaffe servis(kanna , grädde, socker ) i äkta silver . hängfotogener , kristallkronor , golv och bordslampor , äkta mattor o röllakan . m,m  m,m

Vi har en begränsad servering, men givetvis finns korv , mackor och något för den sötsugne!!

Det ska bli riktigt kul att återse er alla , men hoppas samtidigt att ni som kan, tar tillfället i akt , och kommer på våra visningar , och lägger bud !

Auktioner är ju av tradition ett riktigt folknöje och ett tillfälle att träffas och umgås.  Tyvärr är ju tiderna sådana just nu att själva gemytet får stå tillbaka och ersättas av respekt och omtanke. Vi ber er om möjligt att komma ensamma på auktionsdagen , och inte hela familjer, grannar och vänner….detta får vi vänta med ett tag till!!

Men visst ska vi ha en trevlig och intressant auktion !!   Välkomna!

Vi som jobbar är Dennis , Camilla , Inger ,Maria, Pernilla , Axel ,Teres .

Strul med hemsidan och bildhantering!!   ……vi jobbar på problemet!

under tiden kan ni besöka vår sida på facebook(skaraborgs antik o auktionstjänst) ,där finns bilder till kommande auktion.