NÄSTA AUKTION

Nästa Auktion : 22:a Mars kl. 17.00

Visning 21/3 17.00 - 19:00 , samt auktionsdagen från kl 15:00

Då var det dags att öka takten och bjuda in till en spännande auktion där följande säljes!

Vi kan utlova en intressant kväll men en hel del kul saker, bla följande .

Mängd äldre möbler bl.a chiffonje , byråer med och utan stenskivor , allmoge skåp o kistor , salongsmöbler , stolar fåtöljer o soffor , månbord ,pelarbord , skrivbord , sybord , En bra rad med lampor ss , hängfotogen mässing o majolika , kopparlampa , flera kristallkronor bla. stor oskariansk krona , härlig golvfotogenlampa med underrede av bronserat smide och porslin. flera bordsfotogenlampor , flera hyllserier i teak , karmstolar i ek , spännande kandelabrar i brännförgylld mässing med svärtade ljushållare samt fötter av kalksten "empir", stor parianstaty av Carl Michael Bellman med luta , c.a 50 cm , tillverkare Rörstrand . Flera bra större speglar både äldre och nyare . Rörstrand Blå Eld : flera kaffekannor mjölk o gräddkannor etc . Vintage kläder , nyare TV . Bra konst av bla W v Gegerfelt , M Stoopendal , G Hildebrand .
Piedestal i majolika av Rörstrand , Mängder servisdelar " japan " Rörstrand bla , gigantisk bålskål . Trevliga reklamskyltar i papp och plåt , inramad näsduk från BerlinOs 1936 . Retro kylskåp elektrolux 50-tal , kistor , kökssoffor något ep-lp o stenkakor , äldre tvättserviser , skrin etc . Bra koppar o mässing . Golvur allmoge , vykortssamlingar , äldre tågset , .....och en massa annat i glas o porslin , zink , m.m m.m väl värt ett besök !

Visningar och tider enligt ovan !
Givetvis finns servering

Välkomna !!

Dennis o Annelie o resten