Auktion igen!

Onsdagen  7/12  kl 17.00  med visning från kl. 15.00  samt visning dagen innan  kl.15-18.00 .  Välkomna!

För dbo med flera säljes bla följande:

Större matgrupp nyrennäsans, 12 stolar + månbord med förlängningar. Matgrupp guststil , buffeskåp , linneskåp bord o 4 stolar , sittgrupp nyrokoko , bord soffa 2st fåtöljer , flera vitrinskåp , flera äldre skrivbord , flera äldre spelbord , byråer , stor förgylld spegel med konsolbord m, marmorskiva , delat glas och sengust(empir , tidigt 1800-tal , förgylld spegel m, konsolbord , klaffstolar , trädgårdsmöbler bla äldre soffa i smide , flera brasskärmar , pedistaler , etc.

guld o silver i ”finlådan” …kanske julklappar?  damur i guld , mormorsur i guld , läcker armlänk 18 k från altons , flera fina armlänkar 18 k .

flera silverserviser , skedar , pokaler i stort o smått , saltströare kaktänger , druvsax , m,m  m,m.

bra porslin o keramik  bla  vas o skål  uniksignerade av Stålhane , liten igelkottvas mm av Gunnar Nylund , musselmalet moccakoppar helblond , flertalet mat o kaffeserviser ,,   bla rörstrands koka blå.

Flera glasserviser , karraffer kristaller mm.

bra koppar o krukor , bra böcker  motor, segling , bilar , kultur.  Som vanligt lite konst , trevliga fotogenlampor o bordslampor , ett antal kristallampor för tak , konstgjorda växter , drinkvagn , satsbord , pallar , golvlampor , äkta mattor , tras o plastmattor , tvättmaskin e-lux , rostfria ”sessanbestick” i nyskick , Dragspel  ”Dise” . Levin mandolin , höga hattar o askar , äldre handväskor , m,m   m,m

detta och mer där till , och en massa saker du inte visste att du behövde!

En mycket blandad auktion utlovas!!  Den sista innan tomten kommer!

Välkomna!!

 Givetvis finns korv o mackor, kaffe  mm….välkomna!

Vi som jobbar är Dennis , Camilla, Carola, Erica , Mikaela, Maria ,  och ev. några fler.

Ps..Kom gärna och lägg bud på någon av våra visningar!!