Auktion igen!

Onsdagen  23/10  kl 17.00  med visning från kl. 15.00  samt visning 22/10  tisdag  kl.15-18.00 .  Välkomna!

För dbo med flera säljes följande:

Större matgrupp nyrennäsans , stort matsalsskåp nyrennäsans , salongsgrupp NK , salongsgrupp nyrokoko , snedklaff 1700-tal , stenskivebyråer , fåtölj med pall ”pernilla” av Bruno Mattsson , fåtölj Carl Malmsten ”samsas” , äldre linneskåp , skrivbord , skrivbord m, rullklaff , flera uppsättningar matsalsstolar , byråer , gigantisk spegel nyrokoko , altanmöbler , pelarbord , pedistaler . äldre golvur , väggur o pendyler. ,

BeO Bang Olufsen  TV Biovision V 1 , högtalare Beolab 4000 guld , CD-växlare BeoSound 9000 Mk3 , flera TV i övrigt , äldre musikanläggningar , elpiano Technics , klarinett , gitarr Bjerton .

Flera bra fotogenlampor , taklampor , golvlampa Carl Malmsten , flera förgyllda speglar äldre o nyare , bra äldre konst , samling Goeblefiguriner , Heissner tomte med lykta , flera glasserviser , matservis , åtreigen dalahästar ur samma samling som sist ,  silverbestick Rosenholm , damur tissot 18 k , punchbägare och mindre pokaler silver , något konstglas bla Tapio Wirkala , Erik höglund , mfl . Mängd textilier , filtar , sjalar , garner , mönster  etc ,  mm av hög kvalitet.  Luftgevär  ,  Lp o Ep .  porslin som vanligt , med allt från picknick till pyro , Bengali , etc.

Ett antal äkta mattor , röllakan , trasmattor , cykel , något verktyg o maskiner , trädgårdsredskap  , blombord ”string” , höganäs o blåvita krukor , bra koppar bla hinkar o balja , gungstol ,snickarbänk , motorsåg , värmefläktar ,

Allt detta och en massa mer!   kom och och kika på våra visningar !

Givetvis har vi fika , dricka o korv!

Välkomna  !  Dennis med personal

[/siteorigin_widget