Nästa Auktion : Onsdag 28/8 2019 kl 17.00

Nästa Auktion   2019 Onsdag 28/8 kl 17.00 ,  visning  Tisdag  27/8  17-19.00   , samt från kl 15.00 auktionsdagen

för dbo och övriga inlämnares räkning säljes bla följande:

Bil:  Opel Astra 5-dörr , årsmod,  2004  med endast 8.800 mil på mätaren!  nästan nya vinterhjul medföljer!  Släpkärra: tranesläpet , m låga grindar och pressening och i mycket bra skick. Mängder med bra handverktyg,nyckelsatser m,m.  Pelarborr , smärglar , svets , högtryckstvätt , kompressor , och mycket annat.

Salongsgrupp i k-j stil , sekretärer och byråer , slagbord , äldre vitrinskåp , radiogrammofon , rullbandspelare både nyare och äldre , kameror , kikare och tubkikare , flera äldre utegrupper av Grythyttan.typ , bra äldre konst och akvareller , några rop guld tex , armband m , berlocker , damur i guld , m,m..mindre myntsamling , äldre moped handskar o skinnmössa och strut!

mängd porslin ss  Swedish grace , ovanliga Rörstrands ”alba” tekoppar o asietter , tomtejul , blå måsen , mm.. Flera kaffeserviser Rosenthal ,   golvvas gunnar Nylund , pelikan av Härend , flygsforsglas , hängfotogenlampor , flera bra kristall kronor , Tiffanylampor Nyare Tv , cyklar , bra röllakan o äkta mattor , flera bra större skolkartor , stor förgylld spegel i rokokostil , bra besticksuppsättningar nysilver mm . golvlampor , gungstol , beswick hundar , Rolf Liberg Tomtar ,Emaljskylt ”Holma” , större kina-urna , Höganäs o blåvita krukor . zinkhinkar o baljor , trästegar , potatiskorgar , sockerlådor o trätråg , fiskeredskap: rullar o långrevar o spön etc..koppar kittlar , ….

och en massa mer, välkomna till en fullmatad auktion!!

Välkomna till en intressant auktion!

Visningar och tider enligt ovan !
Givetvis finns servering

Välkomna !!

Dennis Eriksson o resten