Auktion igen!
Onsdagen 17/4 kl 17.00 med visning från kl. 15.00 samt visning 16/4 tisdag kl.15-18.00 . Välkomna!
För dbo med flera säljes bla följande:
Flera Matgrupper , linneskåp , vitrin ”krus” av Yngve Ekström , stenskivebyråer , Laminofåtölj med pall , flera allmogeskåp , flera sideboards i teak , fåtöljer , pallar , pedistaler .
taklampor o kristallkronor , fotogenlampor , mindre franslampa av H-A Jacobsen , golvlampa Ph , bordslampor.
Vacker 7-armad ljusstake av Lars Holmström Arvika , kandelabrar i par med kristaller , Vas i Flambe av Gunnar nylund , stor goeblehäst , serviser i Monamie kaffe/te , blå eld te , gröna anna mat , hel servis Maria Björnbär Rosenthal , glas o porslin i övrigt , mängd antika verktyg o redskap , flertalet antika grammofoner o tillbehör , 20-tal gamla kaffekvarnar ,antika projektorer , burkar , höganäs o blåvita krukor , serietidningar , Bandsåg , rikthyvel , småverktyg i övrigt , som vanligt en rad intressanta tavlor bla akvarell av Lars Pirak , parksoffa m järngavlar , parkbänk i gjutgods , dalahästar , smycken i silver och guld , herrur 18 k certina , textil o dukar , koppar , äldre bajonetter , stenkakor, antika primuskök , vinyler , polyphonskivor , nysilver , intressanta böcker , äkta mattor 10-tal , detta och en massa annat!
VÄLKOMNA!!
Givetvis finns korv o mackor, kaffe mm….välkomna!
Vi som jobbar är Dennis , Carola, Maria, Åsa, Teres o Solveig , och ev. några fler.
Ps..Kom gärna och lägg bud på någon av våra visningar!!