Nästa Auktion : Onsdag 20/3 2019 kl 17.00

Nästa Auktion   2019 Onsdag 20/3 kl 17.00 ,  visning  Tisdag 19/3  17-19.00   , samt från kl 15.00 auktionsdagen

för dbo och övriga inlämnares räkning säljes bla följande:

stor Gustaviansk stilbyrå m, stenskiva, Carl Löfving, Tibro . Sybord gustavians stil av samme tillverkare. Byrå ”vidar” Carl Malmsten tillv. Carl Löfving , Tibro . Soffbord ”frisco” av Folke Ohlsson Tingsryd ,konsollbord nyrokoko m, stenskiva , . Charmig provinsiell gustaviansk stol, tillverkad av Johan Stenkvist, prost i Ramsele socken f 1755 d 1834. signerad och dokumenterad.  flera matsalsskåp, engelskt skrivbord , vitrinskåp , golvlampa båge 60-tal , väggur , guldpendyl , bra konst bla Tage Thörning olja, Uno Stallarholm etsningar och blandteknik, Inger Bo , Harald wiberg lito , Omega Seamaster guld , kafferservis o matdelar , Rosenthal maria. Gallerkrukon Rörstrand, ljusstake Georg Jensen , bra armaturer bla , kopparlampa , kristall krona etc , Marshall förstärkare , fiol , äldre leksaker bla stridsvagnar , aristo hockeyspel , mekano , mjölkkannor , äkta mattor  bla stor Täbriz mycket bra kvalitet ,flera stora kinamattor, kaffegods o matserviser . flertalet kameror äldre kameror .

Större samling bra figuriner bla B o G , kunglig dansk ,  lladro o tengra , Statyett av Karl XII i gjutjärn av Allan Ebeling, trädgårdsfåtöljer gjutna , jordfräs stiga , mm,mm    listan och foton kompletteras under veckan

Visningar och tider enligt ovan !
Givetvis finns servering

Välkomna !!

Dennis Eriksson o resten