Auktion igen!

Onsdagen  17/4  kl 17.00  med visning från kl. 15.00  samt visning 16/4  tisdag  kl.15-18.00 .  Välkomna!

För dbo med flera säljes bla följande:

Flera Matgrupper , linneskåp , vitrin ”krus” av Yngve Ekström , stenskivebyråer , Laminofåtölj med pall , flera allmogeskåp , flera sideboards i teak , fåtöljer , pallar , pedistaler .

taklampor o kristallkronor , fotogenlampor , mindre franslampa av H-A Jacobsen , golvlampa Ph , bordslampor.

Vacker 7-armad ljusstake av Lars Holmström Arvika , kandelabrar i par med kristaller , Vas i Flambe av Gunnar nylund , stor goeblehäst , serviser i Monamie  kaffe/te , blå eld te , gröna anna mat , hel servis Maria Björnbär  Rosenthal , glas o porslin i övrigt ,  mängd antika verktyg o redskap , flertalet  antika grammofoner o tillbehör , 20-tal gamla kaffekvarnar ,antika projektorer ,  burkar , höganäs o blåvita krukor , serietidningar , Bandsåg , rikthyvel , småverktyg i övrigt , som vanligt en rad intressanta tavlor  bla  akvarell av Lars Pirak , parksoffa m järngavlar , parkbänk i gjutgods , dalahästar , smycken i silver och guld , herrur 18 k certina , textil o dukar , koppar ,  äldre bajonetter , stenkakor, antika primuskök , vinyler , polyphonskivor , nysilver , intressanta böcker , äkta mattor 10-tal ,  detta och en massa annat!

VÄLKOMNA!!

 Givetvis finns korv o mackor, kaffe  mm….välkomna!

Vi som jobbar är Dennis , Carola, Maria, Åsa, Teres o Solveig ,  och ev. några fler.

Ps..Kom gärna och lägg bud på någon av våra visningar!!